Visuose receptuose karaliauja sviestas, kiaušiniai, cukrus – trys konditerijos banginiai.
Ką daryti, jeigu jų nevalgome arba rūpinamės kūno linijomis? Visai atsisakyti saldėsių? Nebūtinai.
Įvairios alergijos ir tam tikrų maisto produktų netoleravimas – vienos griežčiausių apribojimų ir draudimų priežasčių. Todėl alergiški žmonės turėtų atkreipti dėmesį į maisto sudėtį. Yra kepinių, kurie iš karto patenka į draudžiamųjų sąrašą, bet yra ir tokių, kuriuose netinkamus produktus galima pakeisti kitais. Pavyzdžiui, jei esate alergiška kiaušiniams, su puriais biskvitais, oriniais baltyminiais pyragaičiais ir sausainiais, ko gero, teks atsisveikinti visam laikui, nes jų neįmanoma pagaminti be kiaušinių. Tas pat ir ruošiant kepinius iš plikytos tešlos. Kepant paprastesnius kepinius: pyragus, keksus, duoną ar bandeles, galima rasti tinkamą alternatyvą.
1 kiaušinį galima pakeisti:
♦ 50 g sojų varškės, išmaišytos ir suplaktos su 10–15 ml vandens. Šis variantas tinka sūrio pyragams, įvairiems įdarams, plikytam kremui.
♦ 1 šaukštu linų sėmenų, virtų su 3 šaukštais vandens, kol sutirštės (maždaug 2–3 minutes). Linų sėmenis geriausiai vartoti atšaldytus tamsiems kepiniams kepti: meduoliams, šokoladiniams, karameliniams, morkų pyragams, avižiniams sausainiams.
♦ Obuolių tyre (galima naudoti jau pagamintą, skirtą vaikams, galima gaminti patiems). 1 kiaušiniui pakeisti reikia 50 g obuolių tyrės. Puikiai tinka kepti kvietinę ir ruginę duoną, keksus.
♦ Trintais bananais. Pusė trinto banano pakeis vieną kiaušinį. Ypač gerai tinka bananiniams kepiniams.
♦ 1 šaukštu sojų miltų, sumaišytu su 2 šaukštais vandens.
Keisdama kiaušinius kitais produktais, prisiminkite, kad jeigu kepinyje labai daug kiaušinių, visų jų tikrai nepakeisite. Tačiau 3–4 kiaušinius pakeisti tikrai pavyks.
Vietoje pieno
Pieną galite pakeisti jau gatavu sojų, kokosų, ryžių pienu arba pieno pakaitalus gaminti pačios. Augalinis pienas gaminamas iš nuvalytų migdolų, moliūgo sėklų, aguonų, sezamų. Prisiminkite Kūčias ir kalėdaičius su aguonų pienu, būtent tai ir yra augalinis pienas. Tokiu pienu, tik be medaus, galima keisti gyvulinės kilmės pieną.
Kaip gaminti?
Riešutus arba sėklas gerai nuplaukite, užmerkite kelioms valandoms ir sutrinkite trintuvu su vandeniu santykiu 1:3 arba 1:4 iki vientisos masės. Riešutų arba sėklų masę dėkite į tankų drobinį maišelį ir nukoškite. Gautas pienas puikiai tinka kepiniams. Parūgštinusi tokį pieną trupučiu citrinos sulčių, gausite išrūgų pakaitalą.
Kuo keisti riebalus?
Dar viena svarbi kepinių sudedamoji dalis – riebalai, sviestas, aliejus. Kuo juos pakeisti kepiniuose? Vienas populiariausių riebalų pakaitalų yra tiršta vaisių tyrė: obuolių, obuolių ir kriaušių, džiovintų persikų, džiovintų slyvų. Taip pat tinka moliūgų arba bananų tyrės. Vaisių tyrė geriausiai tinka vietoj augalinės kilmės riebalų. Tikėtina, kad kepiniuose sviestą pakeitusi vaisių tyre, gausite ne visai norimą rezultatą. Kepinys su vaisių tyre bus minkštesnis, drėgnesnis, tad jeigu ketinate kepti burnoje tirpstančius traškius sviestinius sausainius, gali nepavykti.
Dažnai patariama riebalus keisti vaisių, ypač obuolių tyre santykiu 1:1. Vis dėlto geriausiai pradėti nuo mažesnių kiekių ir po truputį rasti tinkamiausią santykį. Gamindama nepamirškite atsižvelgti į tyrės saldumą, galbūt reikės sumažinti cukraus kiekį kepinyje. Prieš pildama tyrę į skystus produktus, būtinai labai gerai juos išmaišykite. Be to, kepinį kepkite šiek tiek mažesnėje temperatūroje ir griežtai nurodytą laiką, nes kepinys, į kurį įdėtas mažesnis riebalų kiekis arba visai be jų, labiau džiūva ir sausėja.
• Obuolių tyrė, kuri yra neutralaus skonio, – bene universaliausias riebalų pakaitalas.
• Bananų tyrė tinka kvapiems kepiniams.
• Džiovintų slyvų tyrė tinkamiausia tamsiems, ypač šokoladiniams, kepiniams.
• Moliūgų tyrė geriausiai tinka duonai, keksams, blyneliams.
Kaip gaminti obuolių tyrę?
Riebalus geriausiai keisti obuolių tyre, į kurią įdėta lecitino – emulsiklio, pagaminto iš augalinės kilmės produktų, arba kitaip maisto priedo E322. Šio maisto priedo galima įsigyti parduotuvėse, kuriose prekiaujama įvairiais priedais, skirtais konditerijai arba kulinarijai.
Nulupkite 3–4 didelis obuolius, supjaustykite nedideliais gabaliukais, sudėkite į puodą, užpilkite maždaug 150 ml vandens, įdėkite 1 šaukštą lecitino (jei jį naudojate) ir kaitinkite ant mažos ugnies nuolat maišydama apie 30–40 minučių. Gautą masę pertrinkite per sietelį ir naudokite. Nesunaudojusi viso kiekio, masę laikykite šaldytuve. Obuolių tyre galite pakeisti riebalus santykiu 1:1, bet geresnį rezultatą gausite keisdama pusę arba 2/3 riebalų kiekio. Papildomai įdėkite 1–2 šaukštus aliejaus.
Ką daryti su cukrumi?
Sveikiau bus, jei kiek įmanoma sumažinsite cukraus kiekį arba vietoje baltojo rafinuoto cukraus naudosite rudąjį nerafinuotą, medų arba trintų datulių masę. Datules užpilkite karštu vandeniu ir pamerkite valandai, po to sutrinkite su visu skysčiu. Nepamirškite, kad datulių skonis labai intensyvus, todėl tinka ne visiems kepiniams. Jei kepsite baltyminius kepinius arba ruošite kremus, kurių pagrindas – baltymai (plikytas baltyminis kremas, paprastas baltyminis kremas, „Paukščių pieno“ kremas, zefyras ir kt.), cukraus kiekio geriau nemažinkite ir jo nekeiskite kuo nors kitu. Nežymiai galite mažinti cukrų biskvituose, kituose kepiniuose cukraus galite dėti ketvirčiu ir net trečdaliu mažiau.
Ar verta keisti miltus?
Kartais ne tik verta, bet ir būtina, jei, pavyzdžiui, sergama celiakija. Įprasti kvietiniai ir ruginiai, taip pat miežių miltai draudžiami. Vis dėlto lieka tikrai nemažas pasirinkimas – ryžių miltai (beje, su ryžių miltais galima iškepti puikų biskvitą), kukurūzų, taip pat galite pabandyti avižų miltus arba šiuos miltus maišyti su maltomis linų sėmenimis. Norinčios tiesiog sveikesnių kepinių, kepiniuose turėtų naudoti viso grūdo miltus, speltos miltus, papildomai įberti sėlenų. Tiesa, ne visada pavyksta iškepti norimą kepinį, todėl būtina pasidomėti, ką kepsite. Purus, iškilęs biskvitas arba švelnios tekstūros mielinė boba neišeis, jei tortams kepti skirtus miltus pakeisite žemesnės rūšies miltais arba sėlenomis. Bet šis variantas tinka duonai, paprastiems pyragams, keksams, meduoliams kepti. Be to, jie padeda atrasti naujų skonių.
Verta žinoti!
Keisti produktus reikia atsargiai. Negerai, jei visus riebalus pakeitėte džiovintų slyvų tyre, kiaušinius –obuolių tyre, cukrų agavos sirupu, o miltus – sėlenomis. Tinkamo rezultato nesitikėkite. Geriausiai keisti vieną produktą arba eksperimentuoti su mažesniu produktų kiekiu. Bet kuriuo atveju vienus produktus keisdama kitais atsižvelkite į tai, ar keičiami produktai labai svarbūs kepiniui, ar daugiau skirti skoniui pagerinti
info:www.15min.lt
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą